Jakov - Repository of the University of Criminal Investigation and Police Studies
University of Criminal Investigation and Police Studies
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   Jakov
  • Jakov
  • Radovi istraživača / Researchers' publications
  • View Item
  •   Jakov
  • Jakov
  • Radovi istraživača / Researchers' publications
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Mistake of fact in English law

Stvarna zabluda u engleskom pravu

Thumbnail
2011
421.pdf (174.8Kb)
Authors
Risimović, Radosav
Article (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
English law, practice and theory differentiate mistake of law and mistake of fact and a criterion for this demarcation is a matter referred to a wrong assumption of the perpetrator. Mistake of fact is the basis which excludes the existence of the offence. According to the traditional view, the defendant may be released only if the mistake is reasonably grounded, but in current practice and theory prevails subjective notion of mistake, according to which it is enough that a perpetrator honestly believes in the existence of relevant facts. The author has tried to answer the question, under what circumstances the defendant may rely on mistake, i.e. why a mistake of fact which is based on reasonable grounds may be relevant to criminal law.
U uvodnim izlaganjima pojmovno su razgraničene zabluda o činjenicama i pravna zabluda u engleskom pravu. Međutim, predmet rada je razmatranje stvarne zablude ili zablude o činjenicama. U prvom delu rada autor će predstaviti dve različite koncepcije tog instituta: objektivnu i subjektivnu. S obzirom na to da je reč o suprotstavljenim shvatanjima, biće izneti i argumenti koje ističu zastupnici kako prvog, tako i drugog gledišta. Na kraju će biti obrazloženo neslaganje sa stanovištem koje preovladava, a prema kome je za oslobađanje optuženog dovoljno da on iskreno veruje u postojanje relevantnih činjenica, ili da je pogrešna predstava o njima zasnovana na iskrenom uverenju. Posebna pažnja je posvećena pitanju kako kvalifikovati situaciju u kojoj je optuženi bio u zabludi pod uticajem alkohola ili droge.
Keywords:
zabluda o činjenicama / pravna zabluda / razumna osnovanost / iskreno uverenje / krivica
Source:
Nauka, bezbednost, policija, 2011, 16, 2, 77-85
Publisher:
  • Kriminalističko- policijska akademija, Beograd
Funding / projects:
  • Development of Institutional Capacities, Standards and Procedures for Fighting Organized Crime and Terrorism in Climate of International Integrations (RS-179045)

ISSN: 0354-8872

[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_jakov_423
URI
http://jakov.kpu.edu.rs/handle/123456789/423
Collections
  • Radovi istraživača / Researchers' publications
Institution/Community
Jakov
TY  - JOUR
AU  - Risimović, Radosav
PY  - 2011
UR  - http://jakov.kpu.edu.rs/handle/123456789/423
AB  - English law, practice and theory differentiate mistake of law and mistake of fact and a criterion for this demarcation is a matter referred to a wrong assumption of the perpetrator. Mistake of fact is the basis which excludes the existence of the offence. According to the traditional view, the defendant may be released only if the mistake is reasonably grounded, but in current practice and theory prevails subjective notion of mistake, according to which it is enough that a perpetrator honestly believes in the existence of relevant facts. The author has tried to answer the question, under what circumstances the defendant may rely on mistake, i.e. why a mistake of fact which is based on reasonable grounds may be relevant to criminal law.
AB  - U uvodnim izlaganjima pojmovno su razgraničene zabluda o činjenicama i pravna zabluda u engleskom pravu. Međutim, predmet rada je razmatranje stvarne zablude ili zablude o činjenicama. U prvom delu rada autor će predstaviti dve različite koncepcije tog instituta: objektivnu i subjektivnu. S obzirom na to da je reč o suprotstavljenim shvatanjima, biće izneti i argumenti koje ističu zastupnici kako prvog, tako i drugog gledišta. Na kraju će biti obrazloženo neslaganje sa stanovištem koje preovladava, a prema kome je za oslobađanje optuženog dovoljno da on iskreno veruje u postojanje relevantnih činjenica, ili da je pogrešna predstava o njima zasnovana na iskrenom uverenju. Posebna pažnja je posvećena pitanju kako kvalifikovati situaciju u kojoj je optuženi bio u zabludi pod uticajem alkohola ili droge.
PB  - Kriminalističko- policijska akademija, Beograd
T2  - Nauka, bezbednost, policija
T1  - Mistake of fact in English law
T1  - Stvarna zabluda u engleskom pravu
VL  - 16
IS  - 2
SP  - 77
EP  - 85
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_jakov_423
ER  - 
@article{
author = "Risimović, Radosav",
year = "2011",
abstract = "English law, practice and theory differentiate mistake of law and mistake of fact and a criterion for this demarcation is a matter referred to a wrong assumption of the perpetrator. Mistake of fact is the basis which excludes the existence of the offence. According to the traditional view, the defendant may be released only if the mistake is reasonably grounded, but in current practice and theory prevails subjective notion of mistake, according to which it is enough that a perpetrator honestly believes in the existence of relevant facts. The author has tried to answer the question, under what circumstances the defendant may rely on mistake, i.e. why a mistake of fact which is based on reasonable grounds may be relevant to criminal law., U uvodnim izlaganjima pojmovno su razgraničene zabluda o činjenicama i pravna zabluda u engleskom pravu. Međutim, predmet rada je razmatranje stvarne zablude ili zablude o činjenicama. U prvom delu rada autor će predstaviti dve različite koncepcije tog instituta: objektivnu i subjektivnu. S obzirom na to da je reč o suprotstavljenim shvatanjima, biće izneti i argumenti koje ističu zastupnici kako prvog, tako i drugog gledišta. Na kraju će biti obrazloženo neslaganje sa stanovištem koje preovladava, a prema kome je za oslobađanje optuženog dovoljno da on iskreno veruje u postojanje relevantnih činjenica, ili da je pogrešna predstava o njima zasnovana na iskrenom uverenju. Posebna pažnja je posvećena pitanju kako kvalifikovati situaciju u kojoj je optuženi bio u zabludi pod uticajem alkohola ili droge.",
publisher = "Kriminalističko- policijska akademija, Beograd",
journal = "Nauka, bezbednost, policija",
title = "Mistake of fact in English law, Stvarna zabluda u engleskom pravu",
volume = "16",
number = "2",
pages = "77-85",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_jakov_423"
}
Risimović, R.. (2011). Mistake of fact in English law. in Nauka, bezbednost, policija
Kriminalističko- policijska akademija, Beograd., 16(2), 77-85.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_jakov_423
Risimović R. Mistake of fact in English law. in Nauka, bezbednost, policija. 2011;16(2):77-85.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_jakov_423 .
Risimović, Radosav, "Mistake of fact in English law" in Nauka, bezbednost, policija, 16, no. 2 (2011):77-85,
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_jakov_423 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Jakov | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About Jakov | Send Feedback

OpenAIRERCUB